Karboksyterapia skóry głowy – przebieg zabiegu, wskazania oraz przeciwwskazania

Obecnie wiele osób boryka się z problemami w obrębie skóry głowy oraz włosów. Z tego też względu coraz częściej korzystamy z różnych zabiegów trychologicznych, dzięki którym możemy wzmocnić, odżywić, ale też pobudzić tkanki. Karboksyterapia skóry głowy to właśnie jeden z zabiegów, który cieszy się wielką popularnością. Polega on na podskórnym wprowadzeniu CO2, którego dawka określana jest przez osobę wykonującą zabieg.

 

Karboksyterapia skóry głowy – opis zabiegu

Powiedzieliśmy już, że karboksyterapia skóry głowy polega na wprowadzeniu ściśle określonej dawki CO2 pod skórę w obrębie miejsca zabiegowego. Do jego wykonania niezbędna jest specjalna aparatura, która wyposażona jest w cienką igłę, przez którą wprowadzany jest dwutlenek węgla. Zabieg określany jest jako bezbolesny, choć niektóre osoby mogą odczuwać pewien dyskomfort, którego można się pozbyć za pomocą odpowiedniej maści znieczulającej. Podana dawka CO2 bardzo szybko rozchodzi się w tkankach, dzięki czemu powstałe podczas zabiegu zaczerwienienie oraz małe uwypuklenia znikają już po zaledwie kilkudziesięciu minutach. Karboksyterapia nie wymaga przejścia przez okres rekonwalescencji, dzięki czemu pacjent po zabiegu może wrócić do swoich codziennych obowiązków.

 

Karboksyterapia – wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Tak jak każdy zabieg trychologiczny, tak i karboksyterapia, posiada wskazania oraz pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają pacjentom skorzystanie z zabiegu. Wskazania do zabiegu karboksyterapii dotyczą przede wszystkim różnego typu łysienia, również łysienia androgenowego, którego leczenie wymaga odpowiednio dopasowanej terapii. Również nadmierne wypadanie włosów o podłożu takim jak stres, leki czy rozregulowana gospodarka hormonalna, są wskazaniem do wykonania zabiegu karboksyterapii. Przeciwwskazania do zabiegu karboksyterapii to czynniki, które dyskwalifikują danego pacjenta z możliwości skorzystania z zabiegu. Do głównych przeciwwskazań należą:

  • Choroby nowotworowe,
  • Niewydolność serca, płuc lub nerek,
  • Nieleczona cukrzyca,
  • Przyjmowanie acetazolamidu,
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • Epilepsja,
  • Ciąża oraz okres karmienia piersią,
  • Zapalenia wirusowe oraz bakteryjne w obrębie miejsca zabiegowego.

 

O poszczególnych przeciwwskazaniach trycholog dowiaduje się podczas wstępnego wywiadu z pacjentem. Jest to niezwykle ważna część podczas wizyty zabiegowej, dzięki której możemy mieć pewność, że karboksyterapia skóry głowy będzie dla nas bezpieczna i nie przyniesie nam żadnych niepożądanych skutków ubocznych.