Pokój malucha- jak go zaprojektować?

Dzieci lubią mieć swoją, wydzieloną przestrzeń do nauki, zabawy i odpoczynku. Własne królestwo, w którym będzie można pomieścić wszelkie zabawki i książki. Dla rodziców wydzielenie takiej przestrzeni również jest dobrym rozwiązaniem, gdyż można w jednym miejscu zebrać wszystko, co być może do tej pory wędrowało po innych pomieszczeniach w domu wywołując chaos, rezygnację i irytację. Urządzając taki pokój i wybierając meble do pokoju dziecięcego warto pamiętać jednak o kilku kwestiach. Dzięki kilku istotnym zasadom można stworzyć piękną przestrzeń przyjazną nie tylko dzieciom, ale i rodzicom.

Meble, które będą rosły razem z dzieckiem

Łóżko w kształcie autka, niewielkie meble z różowymi zdobieniami- propozycje te są rozczulające, bardzo często jednak niepraktyczne i kupowane tylko na chwile. Jeśli szafy i komody nie będą pakowne- bardzo szybko przestaną mieścić coraz większe ubranka dziecka. Jeśli łóżko nie będzie pełnowymiarowe- maluch szybko z niego wyrośnie i nie będzie mu w nim wygodnie. Jeśli meble będą posiadały motywy z bohaterami z bajek, co zrobimy, kiedy za kilka miesięcy moda dziecięca się zmieni i inni bohaterowie będą przedmiotem zainteresowania dziecka?

Dlatego też znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybranie mebli minimalistycznych, bazowych, stonowanych o pełnym wymiarze. Takie drewniane meble będą rosły razem z dzieckiem dając mu sporą ilość miejsca do przechowywania. A dekoracyjne detale można wprowadzać przecież w innej formie, na przykład poprzez dekoracje, plakaty, dodatkowe półeczki, dziecięce dywaniki czy inne przedmioty. Dobrze, aby wybrane meble do pokoju dziecięcego faktycznie służyły nam przez lata. To także spora oszczędność pieniędzy.

Urządzanie pokoju dla dziecka- to łatwe! Użyj wyobraźni

Dla wielu rodziców urządzanie pokoju malucha jest ważne dlatego, że chcą oni pozbyć się porozrzucanych po domu zabawek. I faktycznie, jeśli przestrzeń w pokoju malucha jest źle zorganizowana- bardzo trudno będzie utrzymać tutaj porządek. Dziecko nie będzie dobrze czuło się w takiej przestrzeni. Dlatego też idealnym rozwiązaniem są meble, które oferują bardzo wiele szafeczek, szuflad, przegródek, koszyczków i wieszaczków tak, aby nie wszystkie zabawki stale były na widoku, a każdy przedmiot miał swoje miejsce. Wiele interesujących propozycji mebli dziecięcych wykonywanych z litego drewna znajdziemy na stronie polanomeble.pl.

Im więcej miejsca do przechowywania w takich meblach tym lepiej. Jeśli metraż pokoju jest bardzo ograniczony- pamiętajmy, że możemy rozbudować naszą zabudowę meblową w górę decydując się na meble wysokie lub też na cały system szafek wiszących. Nieocenione w takim przypadku są półki, na których można umieszczać zabawki, które nie chcielibyśmy, aby dziecko za każdym razem rozrzucało po całym domu- do wysoko umieszczonych półek dostęp będzie ograniczony. Doskonałym patentem są dodatkowe pojemniki na zabawki na szafę lub też szafa na wymiar, którą będzie można zaprojektować aż po sufit. A jeśli biurko to z regulowana wysoką blatu tak, aby również mogło rosnąć z maluchem.