Szukamy mieszkania na wynajem- od czego powinniśmy zacząć?

Zmiana mieszkania bardzo często bywa dość stresująca, a tym bardziej jest trudna im mniej mamy na to czasu. Dlatego też mając świadomość tego, że będziemy musieli się przeprowadzić i znaleźć dla siebie nowe lokum- najlepiej zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem. Z braku czasu najczęściej godzimy się na to, co akurat jest dostępne, a nie na to, co byśmy naprawdę chcieli wynająć. Bezpiecznym zapasem czasu na poszukiwanie mieszkania jest okres około 3 miesięcy. Od czego zacząć szukanie, na co zwrócić uwagę i co dobrze jest wiedzieć na początku?

Aspekty, które najmocniej wpływają na cenę  mieszkania do wynajęcia- Kraków w tym przypadku nie jest wyjątkiem

 

Można bez trudu już na starcie wyłonić te cechy charakterystyczne mieszkań w dużych miastach, które najmocniej je różnicują i mają najistotniejszy wpływ na cenę najmu.

Lokalizacja

Przeglądając mieszkania do wynajęcia w Krakowie w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na lokalizację. Dobrze jest wcześniej zastanowić się, jaka lokalizacja jest przez nas najmocniej preferowana. Najdroższe będą te mieszkania, które znajdują się w ścisłym centrum miasta lub też wręcz w zabytkowej jego części. Tańsze będą mieszkania oddalone od centrum lub też znajdujące się całkowicie na peryferiach.

Oczywiście, każde miasto ma swoją specyfikę jeśli chodzi o mieszkania do wynajęcia. Kraków również posiada dzielnice bardziej prestiżowe i chętniej wybierane przez kupujących i wynajmujących, a co za tym idzie- droższe. Jednym z rozwiązań jest zdecydowanie się na mieszkanie w wymarzonej części miasta kosztem drugiej, ważnej zmiennej- metrażu mieszkania.

Wielkość mieszkania

Tutaj możemy się spotkać z prostą zależnością, gdzie im większy metraż tym większa cena najmu. Ewentualnie na cenę może mieć też wpływ to, czy mieszkanie posiada balkon lub taras albo czy jest umeblowane. Cena może być też zależna od standardu budynku, w ramach którego znajduje się mieszkanie, ewentualnych udogodnień, a także tego czy jest to nowe budownictwo.

 

Oglądamy ogłoszenia, a co potem? Jak wynająć mieszkanie w Krakowie?

 

Poszukiwania warto rozpocząć od przeglądania ofert, które systematycznie pojawiają się w sieci. Do tego celu można wybrać dedykowane portale z nieruchomościami, serwisy ogłoszeniowe, ale i grupy tematyczne w mediach społecznościowych. Wynajem od osoby prywatnej będzie tańszy o wynajmu za pośrednictwem biura nieruchomości, które pobiera stosowną prowizję.

Jeśli jakieś mieszkanie wyjątkowo przypadnie nam do gustu- najlepiej umówić się na jego oględziny. Co jednak istotne- warto się do nich przygotować, aby móc podjąć pewne negocjacje związane z ceną. Polem do negocjacji będą ewentualne usterki wypatrzone podczas oględzin, ale też na przykład informacja o tym, że mieszkanie jest już przez dłuższy czas wystawione na wynajem, ale do tej pory nie znaleziono nikogo, kto byłby nim zainteresowany.