Dieta przyjazna dla naszego serca- co jeść?

Choroby związane z układem sercowo- naczyniowym należą do grupy chorób cywilizacyjnych. W praktyce okazuje się, że dotyczą bardzo wielu osób. Dobrze jest mieć taką świadomość, że niezależnie od wieku, nasze serce wymaga specjalnej troski po to, aby mogło pracować jak najdłużej. Dlatego też powinniśmy wspierać jego pracę każdego dnia, chociażby poprzez wiedzę na temat tego,  co jeść na serce, a co może okazać się nie do końca zdrowe. Warto już teraz wziąć pod lupę produkty, które pojawiają się w naszej diecie zdecydowanie najczęściej.

Nasza dieta bardzo mocno wpływa na to, w jakiej kondycji jest nasze serce

Warto uświadomić sobie, jak wiele zagrożeń dla pracy naszego serca niesie ze sobą nasz współczesny tryb życia. Nieodpowiednia dieta prowadząca do otyłości bardzo mocno wpływa na kondycję serca, a także na pojawienie się takich chorób jak miażdżyca naczyń krwionośnych czy też nadciśnienie. Naszemu sercu nie służy mu ani stres ani siedzący tryb życia wiążący się z niską aktywnością fizyczną. Najpoważniejszą konsekwencją zaniedbywania serca przez lata jest zawał. Wobec tego, jak wzmocnić serce i pamiętać o nim na co dzień?

Wiem, co jem i dlatego dobrze się czuje

Specjalna dieta na serce przede wszystkim opiera się o zmniejszenie ilości cukrów prostych oraz tłuszczów nasyconych w naszej diecie. Unikamy więc tłustych, smażonych potraw, rezygnujemy też z dań kuchni fast food. Próbujemy ograniczać spożycie produktów wysoko przetworzonych. Pamiętajmy bowiem o tym, że tłuszcze nasycone przyczyniają się do gromadzenia się w naszym organizmie cholesterolu. Powoduje on zwężanie się światła naczyń krwionośnych, co w dalszej perspektywie prowadzi do zawału. Dobra kondycja serca bierze się też z regularnej aktywności fizycznej. Dzięki niej poprawiamy naszą wydolność, a co za tym idzie- czujemy się znacznie lepiej.

A jakie produkty w szczególności powinna zawierać dieta na serce?

Dużo się mówi o tym, że zdrowa dieta powinna zawierać w sobie warzywa i owoce. I jak najbardziej jest to prawda, a w szczególności zyskuje to znaczenie w kontekście troski o własne serce. Z pewnością warto zwiększyć ilość zielonych warzyw w codziennej diecie. Możemy pokusić się o pietruszkę, natkę pietruszki, brokuły, rożnego rodzaju sałaty, szpinak, a także rośliny strączkowe.

Co w przypadku, kiedy komponowanie jadłospisów sprawia nam trudność?

Czasem chcemy jeść zdrowo, ale układanie jadłospisów jest dla nas trudne i czasochłonne. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porad dietetycznych w odpowiednim gabinecie. Aby dowiedzieć się więcej na temat takich konsultacji warto odwiedzić stronę projektzdrowie.info. Już podczas pierwszej konsultacji możemy zwrócić uwagę dietetyka na to, że w szczególności chcielibyśmy, aby nasza nowa dieta pozytywnie oddziaływała na nasze serce i na cały nasz układ naczyniowo- krwionośny.

 

Nie warto czekać ze zmianą diety do momentu, kiedy coś poważnego zacznie się dziać z naszym zdrowiem. Alarmująca może być chociażby sytuacja, w której podczas rutynowych badań diagnostycznych otrzymamy informację o wysokim poziomie cholesterolu. To sygnał do tego, aby zmienić nasze nawyki żywieniowe.