Jakie tablice magnetyczne na wyposażenie biura, a jakie dla szkoły?

Jak działają tablice magnetyczne

Działanie tablic magnetycznych jest bardzo proste. Pokryta odpowiednim materiałem stal, daje możliwość na dowolne przyczepianie elementów wyposażonych w magnes. Pozwala to na przyczepienie do tablicy za pomocą magnesów różnych notatek na kartkach, dokumentów, statystyk, list i planów. Zaletą takiego rozwiązania jest bezproblemowa wymiana informacji przypiętych do tablicy. Rozwiązanie to szczególnie sprawdzi się w biurach, gdzie potrzebna jest codzienna aktualizacja danych. Takie tablice magnetyczne pomogą także zaprowadzić porządek w szkolnej sali, pozwalając na przyczepienie gąbek i chwytaków/półeczek na pisaki lub kredę. Dzięki temu skończy się szukanie ciągle gubiących się akcesoriów do tablic. Do tego pozostaje podstawowa funkcja takiej tablicy, czyli możliwość pisania po niej za pomocą kredy lub ścieralnych markerów. 

Tablice magnetyczne suchościeralne a kredowe

W zależności od docelowego zastosowania, tablice magnetyczne możemy podzielić na 2 rodzaje. Różnią się one sposobem zapisywania informacji, a także sposobem ich zmywania. Każda z dwóch ma szereg wad i zalet. Tyczy się to głównie utrzymania tablicy w czystości, czytelności informacji, a także trwałości.

Tablice magnetyczne kredowe

Najbardziej klasyczny i wszystkim znany rodzaj tablic magnetycznych. Szczególnie jeśli mówimy o tablicach szkolnych. Chyba każdy z nas choć raz w życiu pełnił w klasie funkcję dyżurnego. W takim razie każdy z nas pamięta, jak problematyczne było wymienianie wody w wiaderku i co chwilowe płukanie gąbki. Tutaj przechodzimy do ogromnej wady tablic magnetycznych kredowych, czyli do higieny jej utrzymania. Kreda jest materiałem sypkim, aby więc uniknąć proszku sypiącego się z tablicy (nierzadko prowadzącego do reakcji alergicznej), trzeba było myć taką tablicę na mokro. By zrobić to dobrze, trzeba było często płukać gąbkę i wymieniać wodę. Jednak nawet wtedy nie dało się uniknąć brudzącego wszystko dookoła pyłu, który pojawiał się od samego pisania kredą. Jednak są też zalety wyboru takiej tablicy. Jedną z nich jest czytelność tablicy kredowej z dużych odległości z racji grubości kredy i jej kontrastu względem powierzchni tablicy. Kolejnym plusem jest na pewno trwałość. Kredowe tablice magnetyczne wytrzymują znacznie dłużej pisanie kredą niż suchościeralne odpowiedniki pisanie markerem. Dodatkowo koszt kredy jest na pewno mniejszy niż nowych pisaków.

Tablica magnetyczne suchościeralne

Oczywisty wybór dla biur. Suchościeralne tablice magnetyczne pozwalają utrzymać stanowisko pracy w porządku i w czystości. Wystarczy sucha szmatka, by pozbyć się zapisków z poprzedniego dnia i marker, aby zaktualizować tablicę o nowe informacje. Nie występuje tu problem wszechobecnego, często alergicznego, pyłu brudzącego wszystko wokół. Pisaki w rękach się nie łamią, a ich szeroki wybór pod względem kolorystycznym pozwala na zróżnicowanie zapisków i zwrócenie uwagi na najważniejsze dane. To główne zalety takich tablic. Do wad należą na pewno koszt eksploatacji i trwałość. Markery do tablic suchościeralnych są zdecydowanie droższe niż kreda, a częsta aktualizacja treści tablicy może w końcu doprowadzić do niezmazywalnych śladów po pisakach. Z tablicami kredowymi problem ten nie występuje. Należy również uważać, by przypadkiem nie użyć markera permanentnego, ponieważ zapisana takim markerem tablica do niczego już się nie przyda!

Tablice korkowo magnetyczne

Do pokoju dziecka świetnym rozwiązaniem jest tablica korkowo magnetyczna. Jej korkowa połowa pozwala na zawieszanie różnych materiałów, a druga część na ćwiczenie pisma lub rysowanie za pomocą pisaków. Kupując taką tablicę, otrzymujesz produkt 2 w 1!

Tablice magnetyczne obrotowe

Dla wymagających przenośnych rozwiązań i większej przestrzeni pracy istnieją tablice magnetyczne obrotowe. Zarówno w wersji kredowej, jak i suchościeralnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu Twoja przestrzeń robocza zostaje zwiększona dwukrotnie i zamiast tracić czas na ścieranie, wystarczy, że obrócisz tablicę o 180 stopni. Do tego nic nie stoi na przeszkodzie, by szybko znaleźć się z zapiskami w innej sali i poprowadzić szkolenie dla kolejnej grupy. Taka tablica obrotowa świetnie nada się również jako punkt centralny biura. Będzie widoczna z każdego miejsca w biurze, dzięki czemu żadna informacja nie umknie niczyjej uwadze.