Możliwości założenie firmy w Hiszpanii

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskie otworzył się dla przedsiębiorców rynek wewnętrzny wspólnoty, co dało możliwości nie tylko eksportu towarów zagranicę, ale także otwierania firm i ich fili w innych krajach europejskich. Jednym z krajów, w których polskie firmy otwierają swoje oddziały jest Hiszpania.

Polskie firmy wybierają Hiszpanię z wielu różnych powodów, po pierwsze jest to stosunkowo duży rynek, gdzie zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju produkty i usługi jest duże, po drugie Hiszpania staje się doskonałym punktem wyjścia dla handlu z innymi hiszpańskojęzycznymi krajami w Ameryce Południowej. Ponadto kraj ten ma przyjazny i prosty system podatkowy, co sprawia, że polskie i nie tylko polskie firmy chętnie korzystają z możliwości rozpoczęcia działalności na terenie tego kraju.

Firmy, które myślą o ekspansji na rynek hiszpański mają do wyboru wiele możliwości podjęcia tam działalności, mogą dołączyć one do joint venture z już istniejącymi firmami hiszpańskimi, mogą zdecydować się na otwarcie oddziału własnej firmy na terenie Hiszpanii, mogą także założyć oddzielną działalność gospodarczą, którą będzie prowadzona na Półwyspie Iberyjskim. Podobnie jak w Polsce również w Hiszpanii przedsiębiorcy mają do wyboru różnorodne formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej. Mogą one przybierać formę Sociedad Anonima, czyli spółki akcyjnej (skrót S.A), mogą to być spółki Sociedad de Responsabilidad Limitada, czyli odpowiednik naszej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (S.L) oraz typową wyłącznie dla hiszpańskiego systemu Sociedad Limitada de Nueva Empresa, czyli nową spółkę z ograniczona odpowiedzialnością (S.L.N.E), której założenie możliwe jest wciągu 48h od podpisania umowy spółki. Istnieje także możliwość założenia Societas Europaea (S.E) spółki europejskiej, która powstaje w wyniku przekształcenia istniejących osób prawnych. Wszystkie spółki powinny zostać zgłoszone w rejestrze spółek handlowych – rejestr REA Hiszpania.

Mówiąc o założeniu działalności w Hiszpanii warto jeszcze dodać, że według tamtejszego prawa spółki, której udziałowcem jest tylko jedna osoba mają większe obciążenia związane z obowiązkiem informacyjnym względem organów państwa, dlatego też niejednokrotnie dobrze jest zakładając działalność w Hiszpanii mieć wspólnika, dzięki temu przedsiębiorca musi wypełnić mniejszą liczbę obowiązków informacyjnych. Założenie firmy w Hiszpanii może potrwać od 6 do 8 tygodni, z wyjątkiem wspomnianej SLNE.

Współpraca