Jak zorganizować wyjazd integracyjny?

Coraz więcej firm decyduje się na regularne organizowanie różnego rodzaju wyjazdów integracyjnych. Przedsiębiorca, który nie chce pozostać w tyle i zamierza dorównać swojej konkurencji, musi pójść tym tropem i podążyć za tą modą, bo tak to można nazwać. Wyjazdy integracyjne w Beskidach są teraz na topie, a to znaczy, że muszą mieć jakąś wyjątkową wartość.

Nie byłyby bowiem tak chętnie i często organizowane, gdyby nie gwarantowały widocznych efektów. To bardzo ważne, by od czasu do czasu dać pracownikom trochę więcej swobody i pozwolić im na odetchnięcie od typowych zawodowych obowiązków i korporacyjnej atmosfery. Odrobina luzu przyda się w każdej firmie. A jak zorganizować atrakcyjny i zarazem efektywny wyjazd integracyjny?

Przede wszystkim na samym początku należy określić jego formę. Niemalże każdy wyjazd integracyjny będzie mieć swój konkretny cel. Przeważnie takie imprezy łączy się ze szkoleniami. Hotel z salą konferencyjną pomaga w zespoleniu ze sobą rozrywki z dodatkową edukacją. Pracownicy otrzymują oczywiście sporo wolnego czasu, podczas którego mogą po prostu wypoczywać albo wzmacniać tworzące się między nimi relacje, ale plan wyjazdu winien też zakładać kilka stałych punktów – jednym z nich może być właśnie kilkugodzinne szkolenie. Forma wydarzenia musi być dostosowana do potrzeb firmy. Należy więc umiejętnie rozpoznać jej potrzeby, by następnie dopasować do nich charakter wyjazdu.

Bardzo ważne jest także miejsce wyjazdu integracyjnego. Nie ma nic gorszego od zorganizowania go w miejscowości, w której pracownicy na co dzień działają w swoim biurowym budynku. Warto bowiem dać im możliwość zmiany otoczenia, gdyż to zawsze wpływa pozytywnie na samopoczucie i poziom motywacji. Impreza firmowa w górach stanie się wyraźną zachętą do rozwoju. Jakoś tak już jest, że w nowym miejscu człowiek chętniej zajmuje się rzeczami, które w jego standardowej lokacji uznawał za zbyt ciężkie czy skomplikowane. Akurat górskie lokacje mają też bardzo korzystny wpływ na zdrowie psychiczne. Działają odprężająco, dzięki czemu pracownicy wracają później do swoich obowiązków z większą energią.