Adwokat, a może radca prawny? Który specjalista będzie lepszy?

Pozornie może się wydawać, że zarówno adwokat jak i radca prawny to ten sam specjalista od prawa, a określenia te mogą być używane zamiennie. Jak się jednak okazuje- tak nie jest. Adwokat może mieć inny zakres świadczonych usług od radcy prawnego i odwrotnie, a to, do kogo powinniśmy się zgłosić przede wszystkim zależy od specyfiki samej sprawy. Wobec tego- kim są i kogo wybrać? Dobrze jest dowiedzieć się tego już na samym początku, zanim umówimy się na konsultację z którymś z nich.

Radca prawny- czym się zajmuje?

Posiada on inne obowiązki, a sam charakter jego pracy również różni się od tego, co robi na co dzień adwokat. Radca prawny posiada węższy zakres obowiązków, chociaż można uznać oba te zawody za równorzędne, chociażby pod względem wykształcenia. Może zostać zatrudniony w dowolnym miejscu pracy, a nawet może być pracownikiem innego adwokata. Ma też możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Najważniejsza różnica dotyczy tego, co dzieje się na sali sądowej. Radca prawny może występować w sądzie tylko i wyłącznie w roli obrońcy powoda cywilnego albo też oskarżyciela posiłkowego. Nie może więc prowadzić spraw karnych.

Adwokat- jaki ma zakres obowiązków?

Zakres obowiązków adwokata i przyznanych mu uprawnień jest znacznie szerszy. Może on reprezentować swoich klientów w sądzie, zarówno w roli obrońcy jak i oskarżyciela, sprawa może też dotyczyć dowolnej gałęzi prawa. Może to być sprawa z zakresu prawa karnego, gospodarczego, a także cywilnego. Oczywiście, bardzo często jest tak, że adwokaci z czasem specjalizują się w jakiejś jednej, konkretnej gałęzi prawa, wynika to jednak raczej z ich doświadczeń i tego, jakie sprawy dotychczas najczęściej prowadzili. Nie oznacza to jednak, że nie mają możliwości zajęcia się sprawami, które nie są w danym momencie w obszarze ich specjalizacji. Warto wiedzieć także i to, że adwokata nie można zatrudnić, z tego też względu adwokaci zazwyczaj posiadają własną działalność gospodarczą, w ramach której prowadzą kancelarię adwokacką. Bycie adwokatem i prowadzenie spraw klientów jest też zadanie znacznie bardziej odpowiedzialnym. Niezadowolony klient, jeśli uzna, że podczas świadczenia usługi adwokat dopuścił się zaniedbania- może wnioskować o specjalne odszkodowanie.

Radca prawny czy adwokat- którego wybrać?

Wiedząc już, czym zajmują się ci specjaliści, możemy wybrać tego, który lepiej zajmie się naszą sprawą. Jeśli potrzebujemy jedynie drobnej porady prawnej w niezbyt skomplikowanej sprawie- możemy udać się do radcy prawnego. Będzie on w stanie wskazać nam możliwe scenariusze działania, być może wykona też w naszym imieniu jakieś czynności prawne. Jeśli jednak już wiemy, że mamy wezwanie do sądu lub też jeśli mamy taką świadomość, że sprawa będzie miała swój finał w sądzie- najlepiej od razu udać się do adwokata. Dzięki temu, że ma on szerszy zakres uprawnień, będziemy mieli pewność, że będzie w stanie nam pomóc, a także że w sądzie będzie w stanie reprezentować nasze interesy.