Nowa praca – pamiętaj o kilku kwestiach

Pierwsze dni w pracy mogą być przyjemne, ale też stresujące. Zmiana otoczenia, szczególnie tego zawodowego, to trochę jak wejście w nieznane. Zanim się przystosujemy, mija trochę czasu. Każda firma charakteryzuje się czymś innym i nawet jeśli nasze zadania mają być podobne, jak w poprzednim miejscu pracy, to i tak na początku czeka nas wdrożenie. Nie ma się jednak czym martwić. Pracownicy zawsze miło wprowadzają do teamu nowe osoby, są gotowe, aby pomóc i wszystko wytłumaczyć. To bardzo wspiera i motywuje już na starcie. W końcu każdy był przecież kiedyś nowym pracownikiem – to zrozumiałe. Jeśli jeszcze wiemy, że praca jest rozwojowa i ścieżka kariery może ułożyć się pomyślnie, to dodaje to dodatkowego wiatru w żagle.

Jest jednak kilka zasad, których lepiej się na początku trzymać, aby wypaść jak najlepiej. Poniżej mini poradnik:

1.Nie spóźniaj się. Zawsze lepiej być 15 minut za wcześnie, niż za późno. Jeżeli jeździsz do pracy komunikacją miejską to znajdź dla siebie idealne połączenie, najlepiej tak, aby jak najskuteczniej ominąć korki. Jeśli najszybszy dojazd do pracy masz obwodnicą miasta, ale nie posiadasz własnego samochodu, możesz raz na jakiś czas wypożyczyć auto. Na przykład w Krakowie działa firma Magic Car. Wypożyczasz wybrany samochód i możesz nim jeździć nawet kilka dni czy miesiąc. Wynająć auto można również na dłuższy termin – wszystko jest do ustalenia. To dobra opcja, szczególnie wtedy, kiedy potrzebujemy być bardziej mobilnymi, bo na przykład mamy spotkanie z klientem po drugiej stronie miasta. Przyjazd samochodem również wygląda wtedy lepiej. Grunt to dbać też o pozytywny wizerunek. W kocu działa się jako reprezentant firmy. Jeśli w firmie dostępne są auta służbowe na spotkania, to oczywiście warto z tego skorzystać.

2.Zawsze miej pod ręką coś do notowania. Szczególnie na początku zwraca się na to dużą uwagę. Najgorzej wypadają w oczach przełożonych czy innych pracowników osoby, które nic nie notują, tylko słuchają. Przeważnie przekazuje się na początku dość istotne kwestie, a potem połowa z tych rzeczy może umknąć. Dlatego lepiej być odpowiednio przygotowanym.

3.Ubieraj się elegancko i stosownie. Latem zrezygnuj z klapek czy japonek na rzecz półbutów czy balerin, które zakrywają palce u nóg (szczególnie na spotkania z klientami). Spódnice czy sukienki zakładaj do kolan lub za kolano. Unikaj bardzo wykrojonych fasonów. Ma to duże znaczenie, a już na pewno podczas pierwszego spotkania. Bo dobre wrażenie można zrobić jedno, pamiętaj.